Wizyty adaptacyjne

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz czyli JAK DOBRZE ZACZĄĆ :)

Wizyty adaptacyjne to stopniowe zapoznanie z nową sytuacją, jaką dla dziecka jest współpraca podczas zabiegów stomatologicznych. 

Naszym priorytetem jest budowanie korzystnego podejścia do wizyt w gabinecie, tak aby każdy maluch czuł się wyjątkowo i z dziecięcą ciekawością odkrywał nową przygodę. 

Dbamy o dobre samopoczucie dziecka, a celem spotkań jest przyzwyczajenie do wytrwałego siedzenia na fotelu stomatologicznym, zapoznanie ze sposobem zastosowania sprzętu, oswojenia z dźwiękami narzędzi, pierwsze badanie jamy ustnej oraz przygotowanie do zabiegów profilaktycznych, czy leczenia.

Postępowanie adaptacyjne pomaga pokonać strach u dzieci, które boją się leczenia zębów. Możliwa jest zmiana negatywnego przekonania poprzez poznanie obaw i potrzeb dziecka oraz zaplanowaniem następnych wizyt u dentysty na zasadzie wzajemnej współpracy.

Profilaktyka

Najważniejszą zasadą w drodze do profilaktyki zdrowia zębów i dziąseł jest tworzenie właściwych nawyków utrzymania dobrej higieny jamy ustnej.

Umiejętność prawidłowego mycia zębów trenujemy od pojawienia się pierwszego zęba. Zdobycie niezbędnej wiedzy na temat domowej higieny oraz kontrola technik mycia, wymaga świadomej współpracy z trenerem. Indywidualne ćwiczenia przeprowadzane są do momentu osiągnięcia najlepszych wskaźników higieny, które są badane i omawiane na każdej wizycie.

Naszym celem jest edukacja rodziców oraz motywacja dzieci, by zadbali o zęby mleczne, a w przyszłości o zęby stałe zapobiegając próchnicy i zapaleniu dziąseł. Najczęściej rodzice pytają nas, która pasta jest najlepsza do czyszczenia dziecięcych zębów albo jak zachęcić malucha do kilkuminutowego szczotkowania. 

Główną przyczyną próchnicy nie jest jednak wybór pasty, a nieskutecznie kontrolowana płytka nazębna. Odkłada się przy linii dziąsła, w przestrzeniach między zębowych oraz w trudnodostępnych miejscach. 

Aby mieć ją pod kontrolą warto poznać techniki i dobrać niezbędne narzędzia. Ze względu na sprawność motoryczną w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zalecamy rodzicom doczyszczać dziecku zęby. 

Sekretem jest trening.

Wizyty kontrolne

Na dobry początek.

Regularne wizyty kontrolne są kwintesencją stomatologii dziecięcej. Dziecko objęte rutynowym badaniem ma szanse uniknąć nieznośnego bólu zęba czy utraty mleczaka z powodu próchnicy. W Let’s DENT dbamy by dziecko podczas wizyty poczuło się wyjątkowo, a jego samopoczucie po badaniu było dobre. Lekarz na bieżąco ustala zalecenia dostosowane do potrzeb pacjenta (np. wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, zaplanowanie lakowania zębów, rozpoczęcie leczenia ortodontycznego czy ponownej higienizacji i treningu mycia zębów). Zapobieganie oznacza utrzymanie zdrowia.

Systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie warto rozpocząć, gdy pojawi się pierwszy ząb. 

Próchnica zaczyna się od małej plamy, która nie jest dobrze widoczna gdy przeglądamy zęby w domu. 

Wczesne wykrycie zmian w szkliwie pozwala na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki lub opracowanie małego, płytkiego ubytku i wypełnienia. 

Wizyty kontrolne zalecamy indywidualnie co 4-6 miesięcy. 

Higienizacja wraz z treningiem mycia zębów nie jest wizytą jednorazową, najlepiej powtórzyć profesjonalne oczyszczenie jamy ustnej nawet 4 razy w roku oraz ćwiczyć technikę mycia zębów i przestrzeni między zębowych do momentu osiągnięcia właściwych nawyków.

Leczenie próchnicy

Próchnica zębów jest jedną z powszechnych chorób infekcyjnych dotykających praktycznie całego społeczeństwa. 

Wystarczy zastanowić się choćby przez chwilę, czy znamy kogoś, kto nigdy nie był u dentysty i nigdy nie wymagał leczenia stomatologicznego, a w znakomitej większości przypadków otrzymamy odpowiedź przeczącą. 

W przypadku pytania o problem próchnicy u dzieci, odpowiedzi mogą nie być już tak oczywiste. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze skali tego groźnego zjawiska, a dane statystyczne są wprost zatrważające! 

Wg badań epidemiologicznych, udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”, w 2012 r. u 80% 6-latków potwierdzono przypadki próchnicy zębów, a w przedziale wiekowym 12-18 lat schorzenie to dotyczyło od 80% do nawet 95% badanych.

Sedacja

Uzupełnieniem leczenia dzieci, które obawiają się gabinetu stomatologicznego jest metoda polegająca na podaniu dziecku mieszaniny podtlenku azotu z tlenem.

Sam mechanizm podania jest bardzo prosty polega na nałożeniu na nos gumowej maseczki połączonej z butlą wypełnioną mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Po podaniu gazów już w ciągu kilku minut widoczna jest poprawa w zachowaniu dziecka. Znikają objawy lęku oraz paniki. Dziecko jest zrelaksowane i chętne do współpracy, chętniej wykonuje polecenia lekarza oraz osoby asystującej. 

Wdrażając tę metodę dziecko chętnej kontynuuje leczenie, a sam gabinet stomatologiczny odbierany jest jako miejsce przyjazne dziecku. Wdrażanie najnowszych procedur leczenia stomatologicznego – w tym między innymi znieczulenie komputerowe, jak i sedacja podtlenku azotu - daje gwarancje uzyskania oczekiwanych przez rodziców pozytywnych efektów leczenia stomatologicznego. 

Po wdrożeniu wszystkich dostępnych procedur stomatologicznych każdy z rodziców będzie zadowolony z pięknego oraz zdrowego uśmiechu dziecka. Już teraz zaproponuj dziecku leczenie bez stresu!

Znieczulenie ogólne

Leczenie z udziałem lekarza anestezjologa.

Wykonujemy również zabiegi stomatologiczne w pełnym znieczuleniu ogólnym lub w głębokiej sedacji z udziałem anestezjologa.  Dysponujemy pełnym zapleczem sprzętowym i lekowym wymaganym do tego rodzaju znieczuleń oraz personelem z wieloletnim doświadczeniem w znieczuleniu dzieci.

Standardowo wykonujemy zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym u dzieci zdrowych powyżej drugiego roku życia. Jednak w pewnych przypadkach jest możliwość odstępstwa od tej reguły. Ostatecznie o kwalifikacji do znieczulenia decyduje bezpośrednio lekarz anestezjolog po zapoznaniu się z dokumentacją medyczna dziecka.